Ministerstvo zasa NEotvorí učebnicový trh

Autor: Miroslav Tokarčík | 16.4.2019 o 17:10 | Karma článku: 2,74 | Prečítané:  1066x

Nejasnosti v tendroch na matematiku a prvouku vyvolali živú diskusiu medzi ministerstvom školstva, opozíciou a médiami. Pravda je však taká, že k otvoreniu učebnicového trhu stále nedôjde. V skratke si povieme, prečo. 

Z predbežných obstarávaní na matematiku vyplýva, že sa budú celkom neefektívne obstarávať jednorazové pracovné učebnice - kombinácie učebníc a pracovných zošitov, ktoré je nutné nakupovať každoročne. Ministerstvo je vo svojich odpovediach na to, aký druh publikácií sa bude obstarávať, veľmi zdržanlivé.

O to sebavedomejšie prezentuje informáciu, že novými obstarávaniami na matematiku otvorí učebnicový trh, podobne ako pri prvouke. Prvouka sa naozaj obstarávala podľa princípov otvoreného trhu. Aj to sa však v najbližšom čase zmení.Pozrime sa, ako vyzerá nákup prvouky v súčasnosti a po plánovanej zmene.

Aktuálne zabezpečovanie prvouky:

Prvouka bola prvou lastovičkou otvoreného trhu, aj keď tak trochu “omylom”.

V roku 2016 bola na prvouku vyhlásená riadna verejná súťaž. Pofidérne súťažné podmienky viedli k niekoľkým napadnutiam tendra zo strany vydavateľov a Úrad pre verejné obstarávanie im dal za pravdu. VO na prvouku bolo zrušené a ministerstvo stálo pred dilemou, čo s obrovským deficitom učebníc prvouky na školách.

Pristúpilo teda k neštandardnému, avšak o to lepšiemu riešeniu - všetky učebnice prvouky, ktoré existovali na trhu a mali doklad o súlade so Štátnym vzdelávacím programom, začalo preplácať na základe štátneho príspevku, a to sumou 3,30 eur na žiaka. Tieto finančné prostriedky boli zaslané priamo na účet škôl a tie si vybrali učebnicu, ktorá im najviac vyhovovala. Prvouky objednali priamo u vydavateľa a ten zabezpečil doručenie učebníc do škôl. Ak niekto vydal novú prvouku, mohol hneď požiadať o zaradenie do tohto zoznamu.

Žiaľ, tri roky preplácania boli asi viac než dosť - prvouka sa bude opäť obstarávať cez verejnú súťaž.

Takto to bude po novom - centrálny nákup prvoviek: 

Vidíte ten diametrálny rozdiel?

Namiesto zaslania príspevkov na učebnice školám...

...obrovská investícia do organizácie byrokratického kolotoča verejnej súťaže.

Namiesto voľného výberu a preplatenia existujúcich publikácií...

...budú existujúce učebnice (ktoré si školy za posledné tri roky vyberali, objednávali a uhrádzali zo štátneho príspevku) súperiť o znovuuplatnenie na trhu cez verejnú súťaž a budú odkázané na milosť a nemilosť súťažných podmienok.

Navyše, noví autori sa do obstarávaní nebudú môcť zapojiť. Súčasťou súťažných podmienok je preukázanie minimálne spoluautorstva na učebnici, ktorá ma doklad o súlade so Štátnym vzdelávacím programom. Začínajúci autor takýmto potvrdením samozrejme nedisponuje a tak sa nebude môcť uchádzať o preplácanie svojej učebnice. Na minimálne štyri roky (trvanie zmluvy) sa trh prvoviek uzavrie.

Namiesto priameho objednávania učebníc od vydavateľa…

...škola objedná učebnice od ministerstva a ministerstvo dodatočne od vydavateľa.

Namiesto dopravy učebníc od vydavateľa do škôl…

...pošle vydavateľ učebnice najprv na centrálny sklad, potom ich prevezme centrálny distribútor a rozvezie do škôl na celom Slovensku.

Prečo ministerstvo tvrdí, že otvára trh?

Podľa ministerstva hovoríme o otváraní trhu, lebo víťazov obstarávania bude viacero. Otvorený trh však nepozná víťazov ani porazených - pretože nepozná  ani systém verejných obstarávaní.

Na otvorenom trhu si škola objednáva a hradí zo štátneho príspevku akékoľvek učebnice a nezáleží na tom, či je autorom nováčik alebo harcovník. Ak je učebnica v súlade s ŠVP, automaticky sa zaradí medzi preplácané publikácie.

Školy teda nie sú nútené vyberať si z troch, štyroch, hoci aj piatich obstaraných učebníc. Na otvorenom trhu si môžu pokojne vybrať aj tú “šiestu”, ktorá im vyhovuje svojím konceptom a v obstarávaní by možno neuspela.

Uvoľnenie trhu vnáša do rozpočtu hospodárnosť. Rozdelenie financií priamo na účet škôl je lacnejšie, efektívnejšie a nemusí pokrývať zbytočné výdavky na organizáciu tendra či na duplicitný transport učebníc na sklad a zo skladu.

Takto funguje otvorený trh v celej vyspelej Európe. My sme si ho “poslovenčili”.

Nemáte pocit, že sa škrabeme na ľavom uchu pravou nohou?

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?