Ministerstvo zasa NEotvorí učebnicový trh

Autor: Miroslav Tokarčík | 16.4.2019 o 17:10 | Karma článku: 2,74 | Prečítané:  1049x

Nejasnosti v tendroch na matematiku a prvouku vyvolali živú diskusiu medzi ministerstvom školstva, opozíciou a médiami. Pravda je však taká, že k otvoreniu učebnicového trhu stále nedôjde. V skratke si povieme, prečo. 

Z predbežných obstarávaní na matematiku vyplýva, že sa budú celkom neefektívne obstarávať jednorazové pracovné učebnice - kombinácie učebníc a pracovných zošitov, ktoré je nutné nakupovať každoročne. Ministerstvo je vo svojich odpovediach na to, aký druh publikácií sa bude obstarávať, veľmi zdržanlivé.

O to sebavedomejšie prezentuje informáciu, že novými obstarávaniami na matematiku otvorí učebnicový trh, podobne ako pri prvouke. Prvouka sa naozaj obstarávala podľa princípov otvoreného trhu. Aj to sa však v najbližšom čase zmení.Pozrime sa, ako vyzerá nákup prvouky v súčasnosti a po plánovanej zmene.

Aktuálne zabezpečovanie prvouky:

Prvouka bola prvou lastovičkou otvoreného trhu, aj keď tak trochu “omylom”.

V roku 2016 bola na prvouku vyhlásená riadna verejná súťaž. Pofidérne súťažné podmienky viedli k niekoľkým napadnutiam tendra zo strany vydavateľov a Úrad pre verejné obstarávanie im dal za pravdu. VO na prvouku bolo zrušené a ministerstvo stálo pred dilemou, čo s obrovským deficitom učebníc prvouky na školách.

Pristúpilo teda k neštandardnému, avšak o to lepšiemu riešeniu - všetky učebnice prvouky, ktoré existovali na trhu a mali doklad o súlade so Štátnym vzdelávacím programom, začalo preplácať na základe štátneho príspevku, a to sumou 3,30 eur na žiaka. Tieto finančné prostriedky boli zaslané priamo na účet škôl a tie si vybrali učebnicu, ktorá im najviac vyhovovala. Prvouky objednali priamo u vydavateľa a ten zabezpečil doručenie učebníc do škôl. Ak niekto vydal novú prvouku, mohol hneď požiadať o zaradenie do tohto zoznamu.

Žiaľ, tri roky preplácania boli asi viac než dosť - prvouka sa bude opäť obstarávať cez verejnú súťaž.

Takto to bude po novom - centrálny nákup prvoviek: 

Vidíte ten diametrálny rozdiel?

Namiesto zaslania príspevkov na učebnice školám...

...obrovská investícia do organizácie byrokratického kolotoča verejnej súťaže.

Namiesto voľného výberu a preplatenia existujúcich publikácií...

...budú existujúce učebnice (ktoré si školy za posledné tri roky vyberali, objednávali a uhrádzali zo štátneho príspevku) súperiť o znovuuplatnenie na trhu cez verejnú súťaž a budú odkázané na milosť a nemilosť súťažných podmienok.

Navyše, noví autori sa do obstarávaní nebudú môcť zapojiť. Súčasťou súťažných podmienok je preukázanie minimálne spoluautorstva na učebnici, ktorá ma doklad o súlade so Štátnym vzdelávacím programom. Začínajúci autor takýmto potvrdením samozrejme nedisponuje a tak sa nebude môcť uchádzať o preplácanie svojej učebnice. Na minimálne štyri roky (trvanie zmluvy) sa trh prvoviek uzavrie.

Namiesto priameho objednávania učebníc od vydavateľa…

...škola objedná učebnice od ministerstva a ministerstvo dodatočne od vydavateľa.

Namiesto dopravy učebníc od vydavateľa do škôl…

...pošle vydavateľ učebnice najprv na centrálny sklad, potom ich prevezme centrálny distribútor a rozvezie do škôl na celom Slovensku.

Prečo ministerstvo tvrdí, že otvára trh?

Podľa ministerstva hovoríme o otváraní trhu, lebo víťazov obstarávania bude viacero. Otvorený trh však nepozná víťazov ani porazených - pretože nepozná  ani systém verejných obstarávaní.

Na otvorenom trhu si škola objednáva a hradí zo štátneho príspevku akékoľvek učebnice a nezáleží na tom, či je autorom nováčik alebo harcovník. Ak je učebnica v súlade s ŠVP, automaticky sa zaradí medzi preplácané publikácie.

Školy teda nie sú nútené vyberať si z troch, štyroch, hoci aj piatich obstaraných učebníc. Na otvorenom trhu si môžu pokojne vybrať aj tú “šiestu”, ktorá im vyhovuje svojím konceptom a v obstarávaní by možno neuspela.

Uvoľnenie trhu vnáša do rozpočtu hospodárnosť. Rozdelenie financií priamo na účet škôl je lacnejšie, efektívnejšie a nemusí pokrývať zbytočné výdavky na organizáciu tendra či na duplicitný transport učebníc na sklad a zo skladu.

Takto funguje otvorený trh v celej vyspelej Európe. My sme si ho “poslovenčili”.

Nemáte pocit, že sa škrabeme na ľavom uchu pravou nohou?

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?