Slobodné učebnice – online petícia za otvorenie učebnicového trhu

Autor: Miroslav Tokarčík | 27.8.2018 o 7:29 | Karma článku: 2,30 | Prečítané:  1005x

Vlani na jeseň chýbalo v školách 59% učebníc, tento rok to bude už “len” 42%. Rozhodli sme sa KONAŤ.

Aký symbolický dátum. Minulý august sa znova zatriasla ministerská stolička, vykašlali sme sa na Učiace sa Slovensko, schválili NPRVV a niekoľko predražených reedícií učebníc. Voči upozorneniam vydavateľov, politikov i učiteľov na nevyhnutnosť otvoriť učebnicový trh je ministerstvo stále hluché...

Pripomeňme si:

Súčasný centralizovaný systém obstarávania učebníc absolútne neodráža požiadavky škôl na výber učebníc. Na rozdiel od drvivej väčšiny krajín EÚ vznikajú učebnice u nás „súťažou návrhov“, v ktorých komisia pozostávajúca z niekoľkých jednotlivcov rozhodne o najlepšej učebnici pre všetky školy.

V krajinách EÚ si učebnice vyberajú samotné školy (podľa ich zamerania, princípov vzdelávania či špecifických potrieb). Otvorený trh prináša konkurenčné prostredie, v ktorom sú vydavateľstvá nútené predbiehať sa kvalitou publikácií a výhodnejšou cenovou ponukou. Na rozdiel od centralizovaného systému možno pripraviť novú učebnicu a požiadať o jej schválenie kedykoľvek - u nás čakáme na vyhlásenie tendra. Často sa stáva, že súťaž je vyhlásená bez dostatočne včasného upozornenia a tak sa do nej zapájajú len vydavatelia, ktorí sú „lepšie informovaní”. O netransparentnosti obstarávaní sa môžete dočítať tu, tu alebo tu. Svoje DOSŤ k súčasnej situácii s učebnicami povedali na poslednom proteste aj učitelia.

TAKTIK sústavne upozorňuje na nezmyselnosť uzavretého učebnicového trhu a neúnavne stopuje priebeh verejných obstarávaní. Naše požiadavky a argumenty sme zhrnuli vo Verejnom vyhlásení za otvorenie učebnicového trhu a teraz sa obraciame aj NA VÁS.

Predstavujeme Vám Slobodné učebnice - online petíciu za otvorenie učebnicového trhu. Je zhmotnením našej mravčej práce, sizyfovského úsilia a boja za reformu školstva, ktorú však môžeme dosiahnuť len spoločnými silami.

Vyzývame všetkých, ktorým stav nášho školstva nie je ľahostajný, aby petíciu Slobodné učebnice podporili svojím podpisom.

Proti čomu bojujeme?

Nesúhlasíme, aby o tom, ktoré učebnice budú využívať tisíce žiakov na základných a stredných školách, centrálne rozhodovalo ministerstvo školstva.

Nesúhlasíme, aby sa učebnice vyberali prostredníctvom verejných obstarávaní, a to z dôvodov:

 • komplikovaných podmienok zapojenia sa do súťaže návrhov učebníc,
 • nerealistických termínov na odovzdanie súťažného návrhu učebnice,
 • výberu učebníc pre všetkých žiakov na Slovensku na základe hodnotenia niekoľkých členov konkurznej komisie,
 • nedostatočnej bezplatnej alternatívy učebníc, keďže víťaz obstarávania je vo väčšine prípadov len jeden,
 • samostatného výberu distribútora učebníc prostredníctvom ďalšieho verejného obstarávania, čo je zdĺhavý byrokratický proces a plytvanie verejnými zdrojmi,
 • vytrácania sa prirodzenej konkurencie medzi učebnicami, ktorá by mohli priniesť zvýšenie ich kvality.

Požadujeme otvorenie učebnicového trhu a zmenu legislatívy v nasledujúcich bodoch:

 • zrušiť verejné obstarávania na tvorbu a reedíciu učebníc, čím sa eliminuje ich nárazová príprava a zabezpečí sa ich potrebná kvalita,
 • umožniť vydavateľovi požiadať o schvaľovaciu doložku v ľubovoľnom termíne,
 • zaradiť každú učebnicu, ktorá je v súlade so Štátnym vzdelávacím programom, do zoznamu schválených učebníc, ktoré si škola môže bezplatne objednať,
 • prenechať nákup učebníc školám,
 • nahradiť centrálnu distribúciu učebníc do škôl individuálnou distribúciou prostredníctvom vydavateľstva a zabrániť tak kapacitným, logistickým i časovým komplikáciám pri doprave učebníc do škôl.

Žiadame o vypočutie hlasov verejnosti a v prvom rade učiteľov a žiakov, ktorých sa táto situácia bytostne týka. Dajme im príležitosť byť konkurencieschopnými v medzinárodných meraniach i v živote. Otvorme učebnicový trh a priblížme sa Česku, Poľsku, Rakúsku či Fínsku.

Zabojujme proti tomu, aby sa chýbajúce a nekvalitné učebnice stali síce nepríjemným, ale tolerovaným faktom.

Podporte Slobodné učebnice a zdieľajte petíciu aj medzi svojimi priateľmi.

Ďakujeme!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Česko zakázalo pohyb medzi okresmi

Rok od prvého prípadu zaznamenali takmer dvadsaťtisíc mŕtvych.


Už ste čítali?