Argument ministerstva školstva znova nesedí

Autor: Miroslav Tokarčík | 16.8.2018 o 7:32 | (upravené 16.8.2018 o 19:57) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  2877x

1 419 451€. Videli ste už toľko peňazí pokope? Môžete si ich predstaviť ako 403 400 učebníc. Dodá ich vydavateľstvo AITEC v jednej z najväčších a najdrahších reedícií učebníc tohto roka.

Párty pre jedného

O reedíciách učebníc sme si už čo-to povedali. Ide o dotlač momentálne používaných učebníc z dôvodu dopytu škôl a nutnosti nahradiť opotrebované výtlačky. Druhým dôvodom dotlače (a väčšinou v omnoho vyššom náklade) je predĺženie platnosti schvaľovacej doložky. Schvaľovaciu doložku, dokument o preplácaní učebnice z prostriedkov ministerstva školstva, má v drvivej väčšine prípadov len jedna učebnica (na daný predmet a ročník) a udeľuje sa na dobu 5 rokov. Po piatich rokoch sa učivo prehodnocuje, aktualizuje a “po správnosti” by sa na tvorbu novej učebnice malo vyhlásiť verejné obstarávanie. Občas sa však tender nenápadne obíde - platnosť schvaľovacej doložky sa predĺži a ďalších päť rokov sa používa tá istá učebnica (možno s minimálnymi úpravami) od rovnakého vydavateľa. To všetko v rámci nadštandardných vzťahov kontinuity vzdelávacieho procesu…

Napriek tomu, že systém obstarávaní a reedícií vyhovuje len konkrétnemu vydavateľovi a už vôbec nie školám a učiteľom, ministerstvo školstva sa neustále necháva počuť, že centrálne zabezpečovanie učebníc je pre náš trh najoptimálnejším riešením. Keďže doterajšie argumenty, prečo neotvoriť trh, sa darí jeden za druhým vyvracať, ministerstvo sa obmedzilo na ten najprozaickejší - na cenu:

"Z doterajšej praxe vyplýva, že centrálne obstarávanie a distribúcia učebníc je hospodárnejší spôsob zabezpečovania učebníc v porovnaní so samostatným nákupom učebníc jednotlivými školami. Samostatné zabezpečovanie učebníc jednotlivými školami je nevyhnutne spojené s výrazným zvýšením administratívnej záťaže priamo na školách, keďže akýkoľvek samostatný nákup učebníc školou by musel byť vykonaný v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní," uzavrel rezort školstva. (SME, 15.7. 2018)

“Rezort školstva chce trh s knihami uvoľniť, ale nie otvoriť. Školy tak budú mať na výber z dvoch titulov. (TA3,13.7. 2018)

“Ak by sa tento proces decentralizoval, zabezpečenie učebníc by bolo drahšie a školy by taktiež zaťažilo zbytočnou administratívou.” (Rádio Košice, 7.5. 2018)

Podľa ministerstva by otvorený trh viedol k:

  • vysokým jednotkovým cenám učebníc
  • predraženej doprave
  • zvýšenej administratíve

Pri súčasnej forme obstarávania by sme teda mali učebnice nakupovať za symbolické ceny, s lacnou distribúciou a bez byrokracie. Porovnajme si túto utopickú predstavu so spomínanou reedíciou učebníc od AITECU:

 

Jednotková cena učebnice

Z kúpnych zmlúv vyberáme dva typy publikácií a porovnáme ich s trhovými cenami iných vydavateľstiev:

Prírodoveda (porovnateľné publikácie):

AITEC

Prírodoveda pre tretiakov - pracovná učebnica

3,40 €(bez DPH)

Orbis pictus

Prírodoveda pre 1. ročník

2,56 € (bez DPH)

TAKTIK

Hravá prírodoveda 3

2,24 € (bez DPH)

 

Pracovný zošit z matematiky (porovnateľné publikácie):

AITEC

Matematika pre 2. ročník ZŠ, 1. časť

2,80 €(bez DPH)

LiberaTerra

Matematika 3, 1. časť

2,32 € (bez DPH)

TAKTIK

Hravá matematika 2, 1. časť

2,08 € (bez DPH)

Ministerstvo školstva deklaruje, že pri priamom rokovaní s vydavateľom a veľkom náklade dokáže stlačiť jednotkovú cenu učebnice na symbolické číslo. Realita? Vyjednaná cena za ľubovoľnú reedičnú učebnicu od AITECU je porovnateľná alebo dokoncavyššia ako trhové ceny učebnícv kníhkupectvách alebo e-shopoch. A kde je tá množstevná zľava?

DISTRIBÚCIA

Distribučné náklady sa prerátavajú na hmotnosť doručovaného balíka, v našom prípade na celkovú hmotnosť všetkých obstarávaných učebníc. Podľa ponuky AITECU vyjde doprava 1 kg učebníc na 1,60 € bez DPH. Za distribúciu dohromady 113 113 kg učebníc z kúpnych zmlúv tak ministerstvo školstva vyúčtuje 217 176, 96 € z našich daní.

Pre porovnanie, naša kuriérska spoločnosť účtuje za zásielku s hmotnosťou od 35-50 kg 2,80 € bez DPH. Doprava spomínaných 113 113 kg by tak vyšla navýrazne nižších6334, 328 €. Nehovoriac o tom, že v prípade otvoreného učebnicového trhu ako v Česku by distribúciu zabezpečoval a hradil vydavateľ na svojevlastné náklady. Porovnávame tak vyše 200-tisícovú položku z peňazí daňových poplatníkov s NULOU.

ADMINISTRATÍVA

V súčasnosti sa učebnice objednávajú cez Edičný portál v pevne stanovenom termíne. Distribúcia prebieha v posledný júnový a augustový týždeň a školy môžu len dúfať, že sa im ujde aspoň polovica učebníc, ktoré si objednali. Nuž, štátny rozpočet nepustí. V blížiacom sa školskom roku sa očakáva pokrytie požiadaviek škôl len na 58%.

Ak by sme mali otvorený učebnicový trh, každá škola by si učebnice objednávala individuálne z pridelených financií. Objednávku by vybavila v ľubovoľnom termíne priamo cez e-shop vydavateľstva. Nehovoriac o bezplatných bonusových materiáloch, interaktívnych učebniciach  a doprave grátis, ktoré by jej vydavateľ mohol poskytnúť. To je tá zvýšená administratívna záťaž...

Argumenty ministerstva školstva o finančnej, administratívnej či distribučnej náročnosti nákupu učebníc na voľnom trhu opäť padajú a dajú sa vyvrátiť využitím základnej matematiky. Napriek tomu školy naďalej nemajú právo nakupovať lacnejšie, jednoduchšie a podľa svojho výberu. Prečo je také ťažké pustiť opraty? Komu tento systém vyhovuje? Učebnicová predpoveď je neúprosná. Čaká nás ďalší smutný september.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Česko zakázalo pohyb medzi okresmi

Rok od prvého prípadu zaznamenali takmer dvadsaťtisíc mŕtvych.


Už ste čítali?