Nenecháme sa zastrašiť!

Autor: Miroslav Tokarčík | 19.6.2018 o 11:19 | (upravené 19.6.2018 o 12:17) Karma článku: 10,05 | Prečítané:  10230x

18.6.2018 sa prostredníctvom anonymného mailu z adresy sprava@dolezita.com spustila proti TAKTIKU nechutná diskreditačná kampaň. Dôvodom je naša snaha o otvorenie učebnicového trhu a stransparentnenie verejného obstarávania.

Roky sme svedkami pochybných praktík a netransparentnosti pri obstarávaní učebníc (Hospodárske noviny, Trend, Školský servis, SME); pripomeňme aj prípad zrušenia celého verejného obstarávania na Prvouku pre 2. ročník ZŠ z dôvodu zmien súťažných podmienok po začatí obstarávania a ďalších opodstatnených námietok.

Aby sme očistili naše meno v očiach zákazníkov, odberateľov, partnerov i širokej verejnosti a uviedli veci na pravú mieru, reagujeme v rámci tejto špinavej antikampane na vetu po vete:

1. Košické vydavateľstvo TAKTIK bude musieť zo základných škôl a z predaja v Českej Republike stiahnuť 13 pracovných zošitov. Rozhodol tak na svojom pojednávaní mestský súd v Prahe.

Súd rozhodol presne naopak - Městský soud v Praze aj Vrchní soud v Praze ako odvolací súd svojimi rozsudkami (rozsudok Městského soudu v Praze, spisová značka 41Cm 11/2015 zo dňa 9. novembra 2016 a rozsudok Vrchního soudu v Praze, spisová značka 3Cmo 38/2017 zo dňa 20. februára 2018) rozhodli, že sa z trhu žiadne z našich publikácií sťahovať nebudú.

2. Učitelia, rodičia a rovnako aj žiaci sa tak ocitnú v situácii podobnej kupujúcemu kradnutého auta, ibaže v tomto prípade boli ukradnuté viaceré výhradné práva duševného vlastníctva k učebniciam od renomovaného vydavateľstva FRAUS.

Zavádzajúce osočovanie, voči ktorému sa striktne ohradzujeme. Táto informácia je na základe horeuvedených rozsudkov absolútne klamstvo.

3. Vydavateľstvo TAKTIK použilo informáciu o kompatibilnosti učebnice, schvaľovacie doložky a ochranné známky vydavateľstva Fraus bez vyžiadania súhlasu alebo vzájomnej dohody. Zákazníci TAKTIKu dostali pri kúpe klamlivú informáciu a zrejme prídu aj o zakúpené učebné materiály.

Informácie “o kompatibilnosti učebnice, schvaľovacie doložky a ochranné známky vydavateľstva”, použité v tiráži spomínaných pracovných zošitov, plnia pre spotrebiteľa výhradne informačnú funkciu a slúžia na orientáciu v kompatibilite učebných pomôcok.

S odvolaním sa na európsku legislatívu, práva spotrebiteľa a na rozsudok C-228/03 - Gillette Company and Gillette Group Finland (relevantné časti na strane 24) je podnikateľský subjekt v špecifických podmienkach povinný strpieť užitie ochrannej známky - “Používanie ochrannej známky treťou osobou, ktorá nie je jej majiteľom, je potrebné na označenie účelu tovaru, ktorý táto tretia osoba uvádza na trh, ak takéto používanie predstavuje v praxi jediný spôsob poskytnutia zrozumiteľných a úplných informácií verejnosti o tomto účele, aby sa zachoval systém nenarušenej hospodárskej súťaže na trhu tohto tovaru”.

Rovnako aj v prípade rozsudku Městského soudu v Praze, spisová značka 19 Cm 28/20008-284 (Toyota vs Autocentrum DUBA) zo dňa 26. mája 2010 bol vyslovený právny názor, že „majitel ochranné známky je povinen strpět užívání své ochranné známky, pokud se ochranná známka nepoužívá způsobem, který vytváří dojem, že existuje obchodní propojení mezi podnikatelem a majitelem ochranné známky“.

4. Výška škody, ktorú spôsobilo vydavateľstvo TAKTIK je viac ako 350 000 českých korún (CZK). Informácie o súdnom spore zverejnilo vydavateľstvo Fraus na svojej webovej stránke.

Ide o neaktuálnu informáciu, ktorá nezahŕňa rozhodnutie odvolacieho súdu. Hoci sme podľa neho nemali právo použiť odkaz na ochrannú známku Nakladatelství Fraus, nebola mu preukázaná žiadna nemajetková ujma. Nakladatelství Fraus síce požadovalo náhradu 300 000 Kč, odvolací súd ju však právomocným rozsudkom zamietol.

5. Vydavateľstvo TAKTIK spôsobilo nemalú škodu aj školám a všetkým ostatným zákazníkom. Otázne je, či pri tak vysokej pokute zvýši dodávateľovi pracovných zošitov aj na finančné odškodnenie škôl.

Naše publikácie sa na základe rozhodnutia súdu NEBUDÚ sťahovať z trhu. Naši odberatelia, školy ani rodičia NEPRÍDU o zakúpené učebné materiály a nebude potrebné ani finančné odškodnenie škôl. Naším zákazníkom nebola spôsobená žiadna škoda, čo potvrdzuje aj horeuvedený rozsudok.

6. Vydavateľstvo TAKTIK čelí aj ďalším podobným žalobám. V Čechách momentálne prebieha spor s vydavateľstvom Didaktis, na Slovensku je vydavateľstvo TAKTIK v spore za porušenie autorských práv a nekalosúťažné konanie pri vydávaní pracovných zošitov. 

Informácie o prebiehajúcom súdnom spore s vydavateľstvom Didaktis sa nezakladajú na pravde a doterajšie názorové nezhody boli riešené mimosúdnym konaním. Naopak, Didaktisu bola (kvôli podozreniu z porušenia zákona) od TAKTIKU doručená predžalobná výzva.

7. Neférové správanie vydavateľstva TAKTIK nabáda školy, učiteľov ale aj širokú verejnosť k rozvahe a starostlivému výberu vydavateľstva pri objednávke a nákupe učebníc či pracovných zošitov.

Jediné, k čomu nabáda správanie vydavateľstva TAKTIK, je odvaha povedať pravdu nahlas a nenechať sa zastrašiť. Sme si vedomí toho, že ak všetky verejné obstarávania vyhráva jedna firma, naším bojom za transparentnosť v oblasti učebnicovej politiky a otvorenie učebnicového trhu sa stávame nepohodlnými a zasiahli sme citlivé miesto. Šírenie anonymných hoaxov a dezinformácií svedčí o tom, že si našu prácu robíme dobre.

Vážená široká verejnosť a hlavne naši zákazníci, ktorých táto diskreditačná kampaň uráža najviac. Prosíme Vás o pomoc a podporu v boji proti špinavostiam, ktoré sa voči nám šíria, zdieľaním tohto blogu. My bojovať neprestaneme.

Ďakujeme!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Česko zakázalo pohyb medzi okresmi

Rok od prvého prípadu zaznamenali takmer dvadsaťtisíc mŕtvych.


Už ste čítali?