Ministerská matematika

Autor: Miroslav Tokarčík | 14.6.2018 o 9:30 | Karma článku: 3,10 | Prečítané:  1334x

NPRVV, najzáhadnejšia a najočakávanejšia skratka posledných dní, nám po rokovaní vlády 6. 6. 2018 konečne odhalila svoje tajomstvá.

 Hoci sa v médiách najčastejšie skloňujú pasáže programu súvisiace s inklúziou, integráciou a ich (dez)interpretáciou, stojí za to pozrieť si v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania aj kapitolu o učebniciach.

K obstarávaniam

Ministerstvo priznáva, že na zmeny súvisiace so školským zákonom z roku 2008 nebolo pripravené a problémy so zabezpečením učebníc pretrvávajú dodnes. Napriek tomu, že verejné obstarávanie “neprináša požadovanú kvalitu za najlepšiu cenu, ale predlžuje proces, neprináša optimálne riešenia a zároveň celý proces predražuje”, výnimky z obstarávania sa budú podľa NPRVV týkať iba učebníc v jazykoch národnostných menšín, učebníc odborných predmetov a učebníc pre žiakov so špecifickými potrebami.

Ostatné učebnice majú byť naďalej vyberané prostredníctvom verejných obstarávaní. Jedinou zmenou je výber nie jedného, ale dvoch víťazných návrhov, čo “umožní školám možnosť výberu alternatívnej sady učebníc”. Takto ministerstvo “zreformovalo” systém verejných obstarávaní, ktorý sa už roky označuje ako nestransparentný (napr. tu a tu), s nereálnymi súťažnými termínmi a dokonca sme už boli svedkami zrušenia celého verejného obstarávania (Prvouka pre 2. ročník ZŠ, 2016) z dôvodu jeho netransparentného priebehu, zmien súťažných podmienok po začatí obstarávania a ďalších opodstatnených námietok

K financovaniu

NPRVV uvádza, že k začiatku školského roka 2018/2019 má byť pokrytých 58% dopytu po učebniciach. Podľa predbežného rozpočtu, ktorý zhruba pred mesiacom unikol do médií, by mala byť na učebnice vyčlenená suma 10 537 571 €.

Keď sme nedávno v Rádiu Košice hovorili o potrebe otvoriť učebnicový trh, ministerstvo razom zamietlo toto opatrenie z dôvodu jeho finančnej náročnosti. Aká je však náročnosť verejných obstarávaní?

V profile obstarávateľa (MŠVVaŠ) na webe Úradu pre verejné obstarávanie nájdeme pre rok 2018 11 zákazok na reedíciu učebných materiálov (spolu 179 titulov!) a 2 nové obstarávania na matematiku a prvouku.

Na reedíciu učebníc (dohromady ide o 1 373 540 ks) sa pri celkovom súčte vynaloží čiastka 4 895 950 € bez DPH. Priemerný náklad na jednu obstarávanú učebnicu tak predstavuje cca 3,56 € bez DPH. Porovnajme s trhovými cenami bežne dostupných publikácií - Prírodoveda pre 1. ročník od Orbis Pictus - 2,55 € bez DPH, balík Slovenčina 4A od Taktiku - 2,835 € bez DPH.

Orientačná cena za štátnu učebnicu sa však navyšuje aj o náklady na jej distribúciu -  doprava učebníc do škôl prebieha prostredníctvom výhradného distribútora, ktorý sa podobne ako učebnice vyberá cez verejné obstarávanie. Vydavateľstvá pritom často ako benefit poskytujú dopravu zadarmo.

Zhrnuté a podčiarknuté, otvorený učebnicový trh by bol podľa ministerstva finančne náročný, aj keď sú náklady na centrálne zabezpečovanie učebníc porovnateľné s trhovými cenami alebo ešte vyššie. Navyše, ak by sa nákup učebníc presunul do škôl, vydavateľstvá by mohli v rámci svojho konkurenčného boja poskytovať školám množstevné zľavy, rôzne bonusové materiály zadarmo či spomínanú bezplatnú dopravu. Finančný argument ministerstva teda neobstojí. Máme peniaze na obrovskú reedíciu učebníc, ktorá v konečnom dôsledku vôbec nie je cenovo výhodnejšia, no peniaze na otvorenie trhu nemáme. Ministerská matematika.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Česko zakázalo pohyb medzi okresmi

Rok od prvého prípadu zaznamenali takmer dvadsaťtisíc mŕtvych.


Už ste čítali?